středa 2. prosince 2015

Ryzí cesta

Svůj život lze vnímat jako cestu. Čas jako pěšinu po které jdeš. Každé rozhodnutí nejen určuje, kam se cesta stočí, ale i to jaký prožitek z cesty máš. Kromě toho si ještě můžeš zvolit, jakou cestou chceš jít. Každou chvíli se můžeš rozhodnout, jestli půjdeš pohodlnou dlouhou cestou, nebo jestli pujdeš kratší a o to ostřejší cestou ryzí.

Pohodlnou cestu znáš. Jdeš po ní už dlouho. Na pohodlné cestě je všechno více méně bezpečné a předvídatelné. Lidé ti více méně pomáhají a varují tě před kde jakým hrbolkem. Moc se neumazat ani nepředřít. Nic na této cestě tě nenutí se příliš měnit.

Ryzí cesta je ovšem něco zcela jiného. Jestliže na pohodlné cestě tě čeká prach a oblázky, na ryzí cestě tě čakají kameny ostré jak žiletka. Je hodně úzká, dost se klikatí, místy ani nevidíš za roh a často se ztrácí. S každým krokem můžeš upadnout a rozbít si ústa a padáš často. Na ryzí cestě tě čeká bolest, utrpení a slzy. Ryzí cesta je ta nejnáročnější, jakou si můžeš zvolit. Stoupá příkře, nemáš na ní čas na odpočinek a často budeš blouznit hlady a žízní.

Lidé, kteří půjdou s tebou nebo které na této cestě potkáš, tě nebudou chlácholit, nebudou ti pomáhat. Tvoje rány nepofoukají, ale zasypou solí. Rozumní lidé se vyhýbají této cestě a budou tě varovat před tvou skázou. Na této cestě mnoho poutníků zahynulo, ustrnulo, sešlo z ní nebo to jednoduše vzdali. Na tuhle cestu se nemůžeš připravit. Není to ani o vytrvalosti, není to ani o fyzické přípravě nebo o zkušenostech. Nic nemůže být dále od pravé povahy ryzí cesty. Pokud hodláš jen vydžet, ryzí cesta tě zlomí. Jestli máš zkušenosti, ryzí cesta otočí tvůj svět vzhůru nohama. Jestli chceš jen makat, padneš vyčerpáním.

Není ti nic platná žádná výstroj ani rady těch, kteří po ní šli před tebou, nejsou žádné mapy. Pro každého je tato cesta jiná. Přesto pro každého čeká na této cestě ty nejbolestivější překážky a úzkalí a nezřídka si budeš klást sám sobě otázku, jestli ti to za to celé stojí. Budeš zpochybňovat svou víru, budeš na pokraji svých sil, budeš se kát a budeš prosit za odpuštění. Zkusíš všechno, zkusíš uprosit boha, aby se slitoval. A ten bude mlčet.

Nemusíš po ní jít. Můžeš se vždycky vrátit na tu pohodlnou cestu, ale pak se musíš vzdát všeho, co ses na ryzí cestě naučil.

Proč by někdo vůbec měl jít po ryzí cestě?


Ryzí cesta je skutečnou cestou poznání. Je to cesta, kde si sáhneš na dno své podstaty. Je to cesta, která tě učí a která ti dává to nejostřejší zrcadlo. Ryzí cesta má moc obrousit tvoje ostré hrany. Dává ti příležitost přetvořit kus uhlí kterým jsi v ryzí diamant. Neudělá to za tebe. Ale jen na ní můžeš přijmout sama sebe.

Učí tě s otevřeným srdcem přijímat bolest a snášet rány. Učí tě nastavovat druhou tvář. Učí tě, co je to láska. Učí tě odpouštět druhým a odpouštět sobě. Učí tě naslouchat sama sobě.  Na ryzí cestě odpadnou tvoje masky. Tvoje drobné lži se ztratí v prachu. Tvoje iluze vezme vítr a tvoje největší slabosti a rány vystoupí na povrch. Když si zvolíš ryzí cestu můžeš na ní najít svůj poklad. Své ryzí já.

Ta nejvyšší odměna, kterou na tomhle světě můžeš získat si žádá tu nejvyšší oběť.

Čeho jsi ochoten se vzdát? Pohodlí? Bezpečí? Svobody? Ega? Svých bližních? Myslíš si, že na to máš?

Pokud se rozhodneš vydat po této cestě, přeji ti, ať udržíš svůj směr poutníče.

Žádné komentáře:

Okomentovat